a






Foto's Huizen Kroniek

Kroniek van het jaar 1795


R115, fol. 11 (1-6-1795), fol. 16 (5-10-1795)   In 1795 vonden er enkele zware overvallen plaats in Veghel. Bij Willem Dries Jansen werd in de nacht van 23 op 24 april ingebroken en veel gestolen, zonder dat er iemand van wakker werd.

In de nacht van 31 mei op 1 juni forceerde een bende de deur van het huis van Martinus van Asseldonk op het Havelt. Martinus en zijn vrouwen bedreigd en geboeid en de overvallers begonnen het huis leeg te halen. Op de vraag
"Waer is uw gouden kruijs?" antwoordde Martinus: "Dat is weg, dat hebben de Franse meede." Als dat waar is, dan heeft het Franse leger in de nazomer van 1794 ook op het Havelt geplunderd. Dirk, de 17-jarige zoon van Martinus was direct toen de bende binnenkwam ongezien de trap opgeslopen. Hij begon vanuit het zolderraam om hulp te roepen, De buurt werd gealarmeerd en kwam er op af. De bendeleden maakten dat ze wegkwamen, een deel van de buit werd meegenomen een deel achtergelaten.

In de nacht van 3 op 4 oktober was het weer raak, dit keer bij Adriaan van Boxtel aan de Heide (Mariaheide) helemaal leeggehaald. Adriaan woonde alleen met zijn dienstmeid en beiden werden geboeid. De plundering was "s
oodanig dat deselve seyde bijna niets meer hebben overgehouden, als alleenlyk eenen mansrok, die sij onder elkanderen seyde: “Die moet je hier laten, die is nog van den ouden overleden vader.” Verschillende bendeleden trokken Adriaan aan zijn haren terwijl ze hem "nakent in syn hemb in de kelder wierpen." Veer een uitgebreid verslag lees de verklaringen voor schepenen van 1795.

R115, fol. 13v (24-7-1795)   In juli 1795 verdronk Aart Arnoldus Donkers op het Ham.

Bouwstijlen - Thema's - Groei - Organisaties - Veldnamen
Afkortingen - Toelichting verenigingen - Toelichting Huizen - Toelichting Kroniek - Downloads